کتابستان

دانلود کتاب شاه سیاه پوش اثری از هوشنگ گلشیری

هوشنگ گلشیری . گلشیری به سال ۱۳۱۶ در اصفهان به دنیا آمد. در کودکی همراه با خانواده به آبادان رفت. خود وی دوران زندگی در آبادان را در شکل‌گیری شخصیت خود بسیار موثر می‌دانست. در سال ۱۳۳۸ تحصیل در رشتهٔ ادبیات فارسی را در دانشگاه اصفهان آغاز کرد. آشنایی با انجمن ادبی صائب در همین دوره نیز اتفاقی مهم در زندگی او بود. گلشیری کار ادبی را با جمع‌آوری فولکلور مناطق اصفهان در سال ۱۳۳۹ آغاز کرد. سپس مدتی شعر می‌سرود. خیلی زود دریافت که در این زمینه استعدادی ندارد، بنابر این سرودن را کنار گذاشت و به نگارش داستان پرداخت.

وی بعد از مدتی همراه با تعدادی از نویسندگان نواندیش جلسات یا حلقهٔ ادبی جُنگ اصفهان را پایه‌گذاری کرد.

سرانجام گلشیری در سن ۶۱ سالگی بر اثر ابتلا به بیماری مننژیت که نخستین نشانه‌های آن از پاییز ۱۳۷۸ خورشیدی پدیدار شده بود در بیمارستان ایران‌مهر درگذشت. او را در امامزاده طاهر شهر کرج به خاک سپردند.
باز امروز که چشم باز کرد دید که مادر فرخنده نگاهش میکند به خیره یا مثلا از یک چشم همانطور که آدم ها می بینند.بلکه از خلال دو چشم ماتی که در عکس از او مانده بود،با آن رنگ تاسیده ای که در عکس سیاه و سفید بار ها چاپ شده است.موهاش پریشان بود و نگاهش می کرد.گفته بود:"آخر یعنی چه؟"
سال ها پیش بود،وقتی فرخنده پنج شش سالش بود و حالا پانزده شانزده سالی است که اینجا روی میز آرایش هست.پدر بزرگ هم که مرد عکسش را به گوشه پایی آینه بند کرد.برادرش هم که گم شد عکسش به آنجا اضافه شد.بالای آینه گوشه چپ است.خوبی عکس پدربزرگ اینست که نگاهش نمیکرد.گر چه در عکس چشم دارد.پدر بزرگ وقتی مرد کور بود،با عینک دودی.چشم هایش،آنچه در عکس هست،چیزی نمیگوید.
پشت به عکس ها کرد و گفت:قبرستان درست کرده است
شاه سیاه‌پوشان داستان کوتاهی که به هوشنگ گلشیری، نویسنده معاصر ایرانی، منسوب است.

این داستان به صورت غیر رسمی انتشار یافته‌است و به دلیل مسائل امنیتی در اکثر نسخه‌های آن نوشته شده‌است: منسوب به گلشیری.[نیازمند منبع]

شاه سیاه پوشان روایت چند ماه از زندانی شدن یک نویسنده در دست عناصر اطلاعاتی است. در همان مدت راوی یا نویسندۀ روشنفکر داستان با در هم آمیختن روایتهای کهن ایرانی به بیان درد و رنج و تباهی چریک‌ها و مبارزان سیاسی می‌پردازد.

یکی از عالی‌ترین و درخشان‌ترین صحنه‌های داستان[نیازمند منبع] زمانی است که یکی از توابین چگونگی شلیک تیر خلاص به همسر سابقش را شرح می‌دهد.

این داستان در سال ۱۳۶۶ انتشار یافته و به نوعی شرح حال زندگی روشنفکران و نویسندگان ایرانی در دهه‌های پایان جنگ است.

» حجم: 0.28 مگابایت؛ زمان لازم برای دریافت 41.81 ثانیه با Dial-up
» نوع فایل کتاب: PDF
» تعداد صفحات: 25

   + بهنامترین ; ٦:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٤/٢٩
comment نظرات ()

دانلود کریتسن و کید نوشته هوشنگ گلشیری

 

نوشته هوشنگ گلشیری
داستان کریتسن و کید سومین داستان از مجموعه داستانی به همین نام میباشد
» حجم: 144.01 کیلوبایت؛ زمان لازم برای دریافت 21.07 ثانیه با Dial-up
» نوع فایل کتاب: PDF
» تعداد صفحات:9

انلود رایگان کتاب "کرستین و کید" نوشته ی هوشنگ گلشیری

   + بهنامترین ; ٦:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٤/٢٩
comment نظرات ()

دانلود کتاب سمفونی مردگان

 
سمفونی مردگان
نویسنده : عباس معروفی
برنده جایزه سال 2001 ( بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ)

درباره نویسنده:
عباس معروفی زاده ۲۷ اردیبهشت ۱۳۳۶ در تهران نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، ناشر و روزنامه‌نگار معاصر ایرانی مقیم آلمان است. او فعالیت ادبی خود را زیر نظر هوشنگ گلشیری آغاز کرد و در دهه شصت با چاپ رمان سمفونی مردگان در عرصه ادبیات ایران به شهرت رسید. وی در حال حاضر در برلین آلمان زندگی می کند.

نوشته پشت جلد:
" ساعت آقای درستکار بیش از سی سال است که از کار افتاده؛ در ساعت پنج و نیم بعداز ظهر تیر ماه سال 1325. ساعت سر در کلیسا سالها پیش از کار افتاده بود و ساعت اورهان را مردی با خود برده است؛ اما زمان همچنان می گردد و ویرانی به بار می آورد.
سمفونی مردگان، رمان بسیار ستوده شدۀ عباس معروفی، حکایت شوربختی مردمانی است که مرگی مدام را بر دوش می کشند و در جنون ادامه می یابند، در وصف این رمان بسیار نوشته اند و بسیار خواهند نوشت؛ و با این همه پرسش برخاسته از این متن تا همیشه برپاست؛ پرسشی که پاسخ در خلوت تک تک مخاطبان را می طلبد:
کدام یک از ما آیدینی پیش رو نداشته است، روح هنرمندی که به کسوت سوجی دیوانه اش درآورده ایم، به قتلگاهش برده ایم و با این همه او را جسته ایم و تنها و تنها در ذهن او زنده مانده ایم. کدام یک از ما؟ "


» حجم: 4.35 مگابایت؛ زمان لازم برای دریافت 10 دقیقه و 51 ثانیه با Dial-up
» نوع فایل کتاب: PDF
» تعداد صفحات: 165

   + بهنامترین ; ٦:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٤/٢٩
comment نظرات ()

دانلود مجموعه کامل کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت

دانلود مجموعه کامل کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت

تاریخ تمدن نام مجموعه کتابی ۱۱ جلدی است که ویل و آریل دورانت دربارهٔ تاریخ زندگی انسان از دوران پیش از تاریخ تا سده هجدهم نوشته‌اند.
این مجموعه ناتمام است. دورانت می‌خواست نگارش آن را تا تاریخ معاصر غرب (تا سال ۱۹۳۳) ادامه دهند اما با مرگ هر دو، مجموعه تاریخ تمدن فقط تا جلد ۱۱ که اختصاص به دوران ناپلئون دارد پیش رفت.
در ۶ جلد نخست این مجموعه نام ویل دورانت به عنوان نویسنده آمده است و آریل دورانت، همسرش ویراستار است ولی در جلدهای بعدی هر دو نویسنده هستند.

کتاب‌های ۱۱ جلدی تاریخ تمدن عبارت‌اند از:
- مشرق زمین، گاهواره تمدن
- یونان باستان
- قیصر و مسیح
- عصر ایمان
- رنسانس
- اصلاح دین
- آغاز عصر خرد
- عصر لویی
- عصر ولتر
- روسو و انقلاب
- عصر ناپلئون

   + بهنامترین ; ٤:٤٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٤/٢٩
comment نظرات ()

 

میهن پرست - اثر صادق هدایت

کتاب میهن پرست

اثری از صادق هدایت

صادق هدایت (28 بهمن 1281 در تهران - 19 فروردین 1330 در پاریس)، نویسنده، مترجم و روشنفکر ایرانی است.

هدایت از پیشگامان داستان‌نویسی نوین ایران و یک روشنفکر برجسته بود. برترین اثر وی رمان بوف کور است که آن را مشهورترین و درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایران دانسته‌اند.

حجم آثار و مقالات نوشته شده درباره نوشته‌ها، نوع زندگی و خودکشی صادق هدایت بیانگر تأثیر ژرف او بر جریان روشنفکری ایران است.

هرچند شهرت عام هدایت نویسندگی است، آثاری از نویسندگان بزرگ را نیز ترجمه کرده‌است.

کتاب میهن پرست از صادق هدایت را هم اکنون در سایت bisheh.com موجود است.

   + بهنامترین ; ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٤/٢٥
comment نظرات ()

 

داش آکل (داستان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

داش آکل نام یکی از ده داستان کوتاه مجموعه‌ی سه قطره خون، نوشته‌ی صادق هدایت است که نخستین بار در سال ۱۳۱۱ منتشر شد.

خطر لوث‌شدن: آنچه در زیر می‌آید ممکن است قضیه یا پایان ماجرا را لو دهد!

"داش آکل" لوطی مشهور شیرازی است که خصلت‌های جوانمردانه‌اش او را محبوب مردم ضعیف و بی‌پناه شهر کرده است. اما کاکارستم که گردن‌کلفتی ناجوانمرد است و به همین سبب، بارها ضرب شست داش آکل را چشیده، به شدت از او نفرت دارد و در پی فرصتی است تا زهرش را به داش آکل بریزد و از او انتقام بگیرد.

در همین حین، حاجی صمد -از مالکان شیراز- می میرد، و داش آکل را وصی خود قرار می دهد. داش آکل، با اینکه آزادی خود را از همه چیز بیشتر دوست دارد، به ناچار این وظیفه دشوار را به گردن می‌گیرد. او با دیدن مرجان، دختر چهارده ساله‌ی حاجی صمد، به وی دل می‌بازد. اما اظهار عشق به مرجان را خلاف رویه‌ی جوانمردی و عمل به وظیفه‌ی خود می‌داند. در نتیجه، این راز را در دل نگه می‌دارد. در عوض، طوطی‌ای می‌خرد، و درد‌دلش را به او می‌گوید.

از آن پس، داش آکل، قرق کردن سرِ گذر و درگیری با سایر لوطی‌ها و اوباش را ترک می‌کند و اوقات خود را صرف رسیدگی به اموال حاجی و خانواده‌ی او می‌کند.

بر این منوال، هفت سال می گذرد تا این‌که برای مرجان، خواستگاری پیدا می شود. داش آکل به عنوان آخرین وظیفه‌ی خود، وسایل ازدواج مرجان را فراهم می‌کند و او را به خانه‌ی بخت می‌فرستد.

همان شب، در حال نشستن داش آکل در میدانگاهی محله -در حالی که مست است- کاکارستم سر می رسد. با داش آکل یکی به دو می‌کند و در نهایت با او گلاویز می‌شود؛ و سرانجام، با قمه، زخمی‌اش م‌ کند.

فردای آن روز، وقتی پسر بزرگ حاجی صمد بر بالین داش آکل می‌آید، او طوطی‌اش را به وی می سپارد و کمی بعد، می‌میرد.

عصر همان روز، مرجان قفس طوطی را جلوش گذاشته است و به آن نگاه می‌کند، که ناگهان طوطی با لحن داشی "خراشیده‌ای" می‌گوید: «مرجان... تو مرا کشتی... به که بگویم... مرجان... عشق تو... مرا کشت.»
   + بهنامترین ; ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٤/٢٥
comment نظرات ()

مدیر مدرسه اثر جلال آل احمد

ابراهیم سلطانی؛ «مدیرمدرسه» داستان نیمه بلند و یا رمان کوتاهی است به مانند دیگر آثار کوتاه مرحوم «جلال آل احمد» که از درون مایه ای «اجتماعی» برخوردار است. موضوع داستان در نگاه اول بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر می رسد که روایت آن بدون اوج و فرود و طرح و توطئه می باشد که از زبان یک راوی جاری و ساری می گردد.

http://pnubijar.ac.ir/blog/wp-content/2008/11/jalal.jpg

آموزگاری پس از سال ها تدریس در کلاس درس خسته و نه نوعی دلزده می شود و به قول خودش هیچ دوست ندارد تا پایان عمر خود با چهره های بهت زده ی دانش آموزان روبرو شود؛ به کمک دوستی و با پرداخت ۱۵۰تومان رشوه مدیریت دبستانی را به عهده می گیرد.

«جلال» با این رمان کوتاه قصد حلاجی و تحلیل نظام طبقاتی و نظام حکومتی زمانه ی خود را دارد و در نگاه جزئی تر «آموزش و پرورش » را نیز در زیر ذره بین خود قرار می دهد. به طور مثال در ابتدای داستان، راوی مبلغی به عنوان رشوه می پردازد که خود از معضل و دردبزرگی حکایت می کند که چونان خوره به جان نظام آموزشی کشور افتاده است که اگر با دقت و وسواس خاصی روایت را تا پایان دنبال نمایی قطعاً مثال ها و شواهد بیشتری نیز می توان در لابه لای صفحات دید ....


کتاب مدیر مدرسه اثر جلال آل احمد هم اکنون در سایت bisheh.com موجود است.

 

مدیر مدرسه اثر جلال آل احمد

دریافت فایل

   + بهنامترین ; ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٤/٢٤
comment نظرات ()

دانلود کتاب آموزش مقدماتی نرم افزار AutoCAD 2011

دانلود کتاب آموزش مقدماتی نرم افزار AutoCAD 2011

  • بازدید: 2996
  • دسته:آموزشی
دانلود کتاب آموزش مقدماتی نرم افزار AutoCAD 2011

اتوکد در سال 1982 میلادی به بازار عرضه شد. طی 28 سال گذشته مرتباً تحت تغییرات مختلفی قرار گرفته است.
این نرم افزار از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک (Auto desk) است.
از اتواکد برای طراحی  صنعتی - مکانیکی - نقشه کشی - معماری و ترسیمات دقیق استفاده می شود. کاربران اتوکد امکان استفاده از محیطهای دو و سه بعدی را دارند.به طور کلی میتوان اتوکد را جایگزینی مناسب برای میز و وسایل نقشه کشی مهندسان دانست.

در اتوکد نقشه کش می تواند اندازه های خود را دقیق بنویسد زاویه بندی عالی و طرح های آماده و شکل های بسیاری در این نرم افزار قوی وجود دارد.
این نرم افزار برای رسم و طراحی دقیقی که می توان به وسیله ی آن انجام داد مورد استفاده ی مهندسین قرار می گیرد و چون مهندسی عمران و مکانیک خالی از طراحی و نقشه کشی نیست برای آنان نیز از اهمیت بالای برای یادگیری قرار دارند.
پسوند فایل هایی که به وسیله اتوکد ساخته شده اند dwg می باشد.

مشخصات

فرمت کتاب: PDF
تعداد صفحات: 81
زبان: Persian
حجم فایل: 3.03 مگابایت
تاریخ انتشار: 11:50 - 90/5/6

رمز فایل

www.p30download.com

   + بهنامترین ; ۳:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٤/۱٩
comment نظرات ()

دانلود کتاب خود آموز PHP در 24 ساعت

دانلود کتاب خود آموز PHP در 24 ساعت

 دانلود کتاب خود آموز PHP در 24 ساعت

پی‌اچ‌پی (PHP) یکی از پر طرفدارترین زبان‌های پردازه‌نویسی (اسکریپتینگ) متن باز (Open Source) است که بیشتر برای طراحی برنامه‌های سمت سرور در وب‌گاه‌های پویا (Dynamic) مورد استفاده قرار می‌گیرد. PHP مخفف PHP: Hypertext Preprocessor (پیش‌پردازنده فرامتن) می‌باشد. پی‌اچ‌پی در سال ۱۹۹۴ ایجاد شد. رسموس لردورف (Rasmus Lerdorf) ایجاد کننده اولیه آن بوده است ولی در طی زمان این زبان برنامه‌سازی، توسط سایر کارشناسان و برنامه‌نویسان تکمیل گردیده و به شکل کنونی آن درآمده‌است.

پی‌اچ‌پی از زبان‌های پردازه‌نویسی تحت وب است. ساختار این زبان بسیار شبیه زبان سی (C) و زبان برنامه‌نویسی پرل (Perl) می‌باشد. شکل پذیری فوق العاده آن و نیز همگونی با اغلب بانک‌های اطلاعاتی از قبیل MySql قدرت آن را افزایش داده است.

مشخصات

فرمت کتاب: PDF
تعداد صفحات: 688
زبان: Persian
حجم فایل: 25.8 مگابایت
تاریخ انتشار: 10:05 - 90/5/9

رمز فایل

www.p30download.com

   + بهنامترین ; ٢:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٤/۸
comment نظرات ()